23:14 / E Enjte, 29 Mars 2018

Sa kohë do të jetoj? Ky aplikacion në iPhone tregon jetëgjatësinë bazuar në inteligjencën artificiale (Foto)

Një aplikacion i ri pretendon të parashikojë me saktësi sa kohë do të jetoni bazuar në aktivitetin tuaj fizik.

Aplikacioni funksionin në  iPhone i mundësuar nga inteligjenca artificiale mund të parashikojë kur do të vdesësh, thonë shkencëtarët.

Rusë kanë krijuar këtë aplikacion që përdor të dhënat e aktivitetit nga telefoni juaj ose smartwatch për të vlerësuar jetëgjatësinë tuaj dhe do të tkurret nëse jeni shumë dembel.

Është quajtur Gero Lifespan, dhe është ndërtuar nga një ekip shkencëtarësh.

E gjitha që ju duhet është një iPhone – edhe pse një Watch Apple do të funksionojë më mirë – për të ndjekur hapat. Ai pastaj përdor të dhëna shëndetësore zyrtare për të llogaritur jetëgjatësinë mesatare për një person si ju, dhe pastaj ndryshon numrin në varësi të mënyrës sa aktive të jetesës. /Indeksonline/

 

Temat: