18:58 / E Enjte, 09 Maj 2019

Samsung përgatit sensorë të ri ISOCELL për kamerat e telefonave

Samsung ka njoftuar se do të testojë mostrat e sensorëve të rinj të imazhit ISOCELL për kamerat e kamerave të lëvizshme.

Samsung ISOCELL Bright GW1 është një sensor 64MP, ndërsa sensori ISOCELL Bright GM2 48MP. Në të kaluarën, linja e sensorëve të Samsung ishte në gjendje  vetëm për 20MP.

Produktet e harduerit të prodhimit në masë duhet të gjenden gjatë gjysmës së dytë të vitit. ISOCELL Bright GW1 përdor teknologjinë Tetracell Pixel Connectivity për të prodhuar fotot 16MP në kushte të ulëta të dritës dhe fotot 64MP në mjedise më të ndritshme. Kompania gjithashtu shtoi HDR deri në 100 decibel.

GW1 gjithashtu përdor Dual Conversion Gain (DCG) për ta bërë dritën më të efektshme, duke çuar në foto më cilësore. Përveç kësaj, Super Phase Detection (PD) lejon regjistrimin Full HD në 480fps në “kinema të lëngshme me skedarë video”, transmeton KosovaPress.

ISOCELL Bright GM2 mbështet teknologjinë DCG dhe Super PD dhe, ashtu si sensori GW1, përdor teknologjinë Tetracell në kushte të lehta të dritës dhe algoritme të rimodelimit për krijimin e fotografive deri në 48MP.