15:08 / E Shtunë, 02 Dhjetor 2017 / indeksADMonline

Serbia dërgon ankesë në Interpol, kërkon që Ramush Haradinaj të futet përsëri në listë

MUP ka njoftuar se ka bërë një ankesë ndaj vendimit të Interpolit që hoqi nga lista e të akuzuarve Ramush Haradinajn dhe 17 persona tjetër.

“Në mënyrë për të kontrolluar listën ndërkombëtare të kërkuarve në Lyon (në selinë e Interpolit) ka miratuar ankesën e UNMIK-ut dhe 1 dhjetor 2017 vendosi që Interpol nuk do t’i trajtoj më këto urdhër arrest  të Serbisë”, ka thënë Ministria e Brendshme serbe në një deklaratë, transmeton Indeksonline.

MUP ka njoftuar se ka bërë një ankesë kundër vendimit të Interpolit se për heqjen e Haradinajt nga kjo listë dhe 17 personave tjerë, të cilat Serbia i ka akuzuar për krime lufte.

MPB gjithashtu tha se do të dërgojë një ankesë zyrtare për rishqyrtim në Ministrinë e Drejtësisë dhe Prokurorinë e Krimeve të Luftës që bashkërisht të apelojnë vendimin e Interpolit.

Po ashtu thuhet se autoritetet në MPB tashmë po shqyrtojnë detajet e këtij vendimi.

Ministria e Drejtësisë e Serbisë nuk mori njoftim nga Interpoli për heqjen e urdhrit të lëshuar nga gjykata serbe për Haradinajn, shkruan Beta  sot duke cituar komunikatën e MPB së Serbisë. /Indeksonline/