75 Mall Live Search
11:26 / E Shtunë, 24 Shtator 2022 / shkelqim osmanaj

Serbia e Rusia nënshkruajnë marrëveshje në Nju Jork, gazetari boshnjak: Alarm për Tiranën e Shkupin

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Nikola Selakoviq dhe homologu i tij rus Sergej Lavrov kanë nënshkruar të premten në Nju Jork, një marrëveshje sa i përket politikës së jashtme të përbashkët Moskë-Beograd, përgjatë takimeve që po mbahen në Kombet e Bashkuara në Nju Jork.

Marrëveshja në mes të dy palëve quhet “Plani i Konsultimeve ndërmjet MPJ-së së Serbisë dhe MPJ-së së Rusisë për 2023-2024”.

Lidhur me këtë ka reaguar gazetari nga Bosnje e Hercegovina, Jasmin Mujanoviq, duke thënë se nënshkrimi i kësaj marrëveshjeje është alarm për Shkupin e Tiranën.

“Kjo duhet të ngrejë flamuj të kuq edhe në Tiranë dhe Shkup, që të dyja janë vende anëtare të NATO-s. Pse do të ndiqnit integrimin ekonomik me një vend që po përafron politikën e tij të jashtme me një shtet të paprekur ndërkombëtar? Nuk ka kuptim”, ka shkruar Mujanoviq në Twitter.

Sipas tij, nuk është çudi që Serbia të vazhdojë të koordinojë politikat e saj të jashtme me regjimin kriminal të Putinit , por sipas tij, ajo që është e jashtëzakonshme është se qeveritë kryesore perëndimore duan që Bosnja, Mali i Zi dhe Kosova të integrojnë ekonomitë e tyre me Serbinë nëpërmjet nismës “Ballkani i Hapur”. Ai tha se kjo është arsyeja pse kjo është e ndaluar.