15:37 / E Martë, 06 Mars 2018 / indeksADMonline

Sërish përdoren armë kimike kundër civilëve në Siri (Video)

Mjekët në zonën lindore të Ghoutas në Siri të mbajtur nga rebelët thonë se kanë trajtuar njerëzit me probleme të frymëmarrjes pas një sulmi të dyshuar të gaz klorit.

Raportet pasojnë pasi sulmet ajrore të qeverisë dhe granatimet vetëm disa orë pasi i dërguari i fundit i ndihmës së OKB-së të largohej nga enklava pas një armëpushimi të supozuar pesë orësh.

Qeveria siriane ka qenë akuzuar më parë për sulmet me gas klorin në Ghouta Lindore – një akuzë që ajo e mohon fuqishëm.

Ndërkohë Rusia u ka ofruar rebelëve një kalim të sigurt nga zona. Sulmi i fundit i dyshuar kimik synonte qytetin Hammoria dhe çoi në evakuimin e dhjetëra civilëve, sipas Mbrojtjes Civile Siriane, punëtorët e shpëtimit vullnetarë të të cilëve janë të njohur gjerësisht si Helmetë e Bardha. /Indeksonline/

Temat: