75 Mall Live Search
07:09 / E Shtunë, 07 Tetor 2017 / indeksADMonline

SHBA-ja ia shet sistemin anti-raketor Arabisë Saudite

Departamenti Amerikan i Shtetit ka miratuar shitjen e një sistemi të mbrojtjes kundër raketave (THAAD) Arabisë Saudite me një kosto prej 15 miliardë dollarësh.

“Kjo shitje nxit interesat e politikës së jashtme të SHBA-së dhe mbështet sigurinë afatgjatë të Arabisë Saudite dhe rajonit të Gjirit përballë kërcënimeve rajonale të Iranit “, thuhet në komunikatën e Pentagonit, transmeton AktivPress.

Arabia Saudite dhe Shtetet e Bashkuara e konsiderojnë si kërcënim Iranin në Lindjen e Mesme.

Irani gjithashtu ka një nga programet më të mëdha anti- raketor në Lindjen e Mesme, ku  shpesh herë e ka justifikuar se e sheh si një mbrojtje të domosdoshme kundër Shteteve të Bashkuara dhe kundërshtarëve të tjerë, kryesisht shteteve të Gjirit dhe Izraelit./AktivPress