14:20 / E Martë, 23 Janar 2018 / indeksADMonline

Shkencëtaret: Nëse fillojmë ta ftohim tokën artificialisht, ndoshta nuk do të mund ta ndalojmë më

Duke shpërthyer aerosolët në qiell për të përmirësuar ndryshimet klimatike duket sikur një propozim emocionues, por mund të jetë tepër e rrezikshme për t’u përpjekur: Nëse ne përpiqemi dhe pastaj papritur të ndalojmë këtë formë të gjeoinxhinierisë, kjo mund të shkaktojë më shumë dëme sesa vetë ndryshimi i klimës, sipas hulumtimeve të reja, transmeton Indeksonline.

Ngrohja globale është një problem i ngutshëm dhe disa shkencëtarë besojnë se dërgimi i një avioni për të larë aerosolët e sulfatit në qiell do të ndihmojë të qetësojë Tokën. Në një studim të botuar sot në revistën Nature Ecology & Evolution, hulumtuesit përdorën modele për të parashikuar se çfarë do të ndodhte nëse ne spërkasim aerosolët për 50 vjet.

Ata zbuluan se ky skenar do të shkaktonte që Toka të ngrohej shumë shpejt për t’i dhënë kafshëve kohë për të kaluar në mjedise më të rehatshme, duke çuar në një humbje të madhe të llojeve bimore dhe shtazore.

Efektet do të ishin dy deri katër herë më keq se sa vetëm me ngrohjen globale, sipas studimit.

Plani aerosol, i quajtur injeksion aerosol stratosferik, është ende spekulative për tani.

Ideja është se spërkatja e aerosoleve do të ndërtojë një shtresë reflektuese që bllokon një pjesë të Diellit për të ftohur Tokën.

Procesi tashmë ndodh natyrshëm, kur vullkanet shpërthejnë dhe ka disa përpjekje mbështetëse shkencore për ta provuar këtë artificialisht.

Por kjo është një përpjekje e madhe që mund të ketë pasoja të mëdha. Gazeta e sotme thotë se përdorimi i aerosoleve për të ftohur planetin mund të na shkëpusë faktin që gazrat serë që zmbrapsen me nxehtësi ende po derdhen në atmosferë. Pastaj, nëse ndalemi papritmas, ato gazra do të ngroheshin gjithçka shumë shpejt, duke çuar në katastrofa si më pak shi dhe më shumë zjarr. Një tjetër letër e kohëve të fundit sugjeroi që injektimi i aerosoleve do të kishte efekte të ndryshme në hemisferat e ndryshme, ndoshta duke e lënë hemisferën veriore me më pak ciklone, ndërsa zhytjen e Afrikës nën-Sahariane në thatësira.

Natyrisht, shumica e njerëzve që avokojnë për gjeo-inxhinierike thonë se është një zgjidhje për të na blerë më shumë kohë për reduktimin e emetimeve të serrës – do të thotë që ne do të monitoronim gazrat serë gjatë gjithë kohës dhe do të përpiqemi t’i zvogëlojmë pa marrë parasysh çfarë. Megjithatë, gjeo-inxhinierimi është politikisht i ndërlikuar, dhe politika është e çrregullt, siç dëshmon mbyllja aktuale e qeverisë në SHBA./Indeksonline/

Temat: