23:54 / E Shtunë, 10 Mars 2018

Shkencëtarët paralajmërojnë një sëmundje të re që mund të vras miliona njerëz

Shkencëtarët paralajmërojnë për epideminë e re misterioze dhe vdekjeprurëse të quajtur Disease X që mund të mbys miliona njerëz në mbarë botën.

Kjo sëmundje e panjohur dhe vdekjeprurëse është shtuar në listën e epidemive të mundshme globale, shkruan Daily Mirror, transmeton Indeksonline.

Çdo vit, shkencëtarët me Organizatën Botërore të Shëndetësisë (WHO) krijojnë një listë të sëmundjeve më të mundshme për t’u shpërthyer në një pandemi në mbarë botën.

Këtë vit, midis viruseve të njohur Ebola, SARS dhe Zika është emri i ri i Sëmundjes X.

Dhe ndryshe nga patogjenët e tjerë, nuk dihet se çfarë shkakton Sëmundja X apo se si mjekët mund të ta trajtojnë atë.

Studiuesit thanë se ata e shtuan sëmundjen X në listën e kërcënimeve për të njohur faktin se pandemia e ardhshme vdekjeprurëse mund të fillojë nga një sëmundje që nuk ka shkaktuar probleme më parë.

OBSH paralajmëron mjekët dhe shkencëtarët që të bëjnë më shumë për t’u përgatitur për pandeminë e ardhshme.

Studiuesi norvegjez dhe këshilltari i OBSH John-Arne Rottingen tha se ka të ngjarë që shpërthimi i ardhshëm të jetë “diçka që nuk e kemi parë më parë”.

“Mund të duket e çuditshme të shtojmë një” X “, por çështja është të sigurohemi që ne të përgatisim dhe të planifikojmë fleksibilitet sa i përket vaksinave dhe testeve diagnostikuese” , tha ai për The Daily Telegraph ./Indeksonline/