19:41 / E Diele, 15 Korrik 2018

Shkencëtarët zbulojnë kohën dhe muajt më të mirë që ndihmojnë në ngjizjen e fëmijës

Çiftet që përpiqen të kenë një fëmijë duhet të bëjnë seks para orës 7:30 të mëngjesit në pranverë, nëse dëshirojnë të mbeten lehtë shtatzënë, sugjeron hulumtimi.

Shkencëtarët pretendojnë se spermatozoidi ka orën e tyre të brendshme 24 orësh dhe ata janë më të fuqishëm në orët e hershme të mëngjesit.

Studiuesit zviceranë zbuluan gjithashtu se spermatozoidi ka përmasat dhe formën më të shëndetshme për të fekonduar një vezë gjatë muajit mars, prill dhe maj.

Ekspertët e Universitetit të spitalit Universitar Zurich analizuan mostrat e spermës nga 7, 068 meshkuj të moshës 25 deri në 40 vjeç, që pësuan trajtim të fertilitetit.

Mostrat u kryqëzuan për përqendrimin e spermës, numrin total të spermës, lëvizshmërinë progresive dhe morfologjinë normale.

Autori kryesor Dr Brigitte Leeners tha: “Cilësia e spermës së meshkujve ndryshon me ritëm qarkulluese”.

Ajo shtoi se gjetjet mund të përdoren për të rritur shanset e krijimit përmes trajtimeve të fertilitetit./Indeksonline/