21:58 / E Mërkurë, 06 Nëntor 2019

Shkencëtarët zbulojnë një VIRUS të ri të HIV

Shkenctarët kanë zbuluar një lloj të ri të HIV që nga viti 2000 dhe thonë se ata kanë shkuar edhe më tej duke testuar, trajtuar dhe zbulimin e shërimit të kësaj sëmundje, përkatësisht gjetjen e vaksinës.

Shkenctarët e Laboratorit të Abbott kanë konfirmuar që lloji i ri i HIV ka goditur tre persona në Republikën Demokratike të Kongos, shkruan Daily Mail, transmeton Indeksonline.

Ky lloj i virusit është i të njëjtës familje me atë që filloi më 1981 në Afrikën Sub Sahariane dhe u shpërnda në gjithë botën ku mbyti 32 milion njerëz.

Hulumtuesit thonë se zbulimet e reja do të ndihmojnë në parandalimin dhe shërimin e sëmundjes./Indeksonline/