14:27 / E Premte, 16 Gusht 2019

Shoqet e ndara nga Muri i Berlinit ritakohen pas 58 vjetësh

Dy gra janë ribashkuar pas 58- vjetësh që kur u shfaqën në një foto të famshme, duke shtrënguar duart mbi Murin e Berlinit. Rosemarie Badaczewski dhe Kriemhild Meyer u fotografuan kur struktura ishte akoma mjaft e ulët për t’u parë.

Ato u kapën vetëm disa ditë pasi ndërtimi i murit, i cili e ndau Berlinin fizikisht dhe ideologjikisht filloi më 13 gusht 1961.

Dyshja, e cila u bë e njohur ndërkombëtarisht si “Vajzat e murit”, ishin simptomatikë të ndarjeve të strukturës së krijuar, transmeton Panorama.

Rosemarie, në të majtë, do të mbetej në lindje, ndërsa Kriemhild, në të djathtë, në perëndim.

“Unë vrapova drejt e në mur, pa e parë drejt e pa kërkuar majtas,” kujtoi Badaczewski teksa pozonte me shoqen e saj të vjetër në të njëjtin vend ku ishte bërë fotografia. “Polici që është në foto duhet të më kishte ndaluar”.

Muri 155 kilometra i gjatë erdhi për të simbolizuar ndarjet e thella që kalojnë nëpër Evropë dhe përplasjen midis komunizmit të lindjes dhe kapitalizmit të perëndimit. Muri ra në nëntor 1989.

Fotografia e dy vajzave në atë kohë 15 vjeçare, është shfaqur në një muze në Johannisthal, Berlin.

Shumë njerëz kanë menduar se çfarë diskutuan gratë e reja në mur dhe si u zhvillua jeta e tyre pas ndarjes.

Autoritetet filluan një apel vitin e kaluar për të gjetur “Vajzat në mur” dhe dyshja u gjet shpejt.

Badaczewski shpëtoi nga lindja me nënën e saj më 19 gusht 1961 dhe qëndroi me familjen Meyer për një natë.

Pasi ajo u largua, miqtë nuk u takuan deri në ribashkimin e tyre rreth 58 vjet më vonë. Badaczewski u transferua në Giessen, Kriemhild në Zvicër.

Rreth 5,000 njerëz, përfshirë Badaczewski, shpëtuan në perëndim pasi u ndërtua muri.

Përvjetori i ndërtimit të murit u përkujtua në Gjermani të martën (13 gusht) në një pikë kufitare të dikurshme.

Udhëheqësi konservator i CDU Annegret Kramp-Karrenbauer foli në këtë ngjarje, duke e përshkruar atë si “një realitet që nuk duhet ta harrojmë kurrë dhe që na detyron të bëjmë një gjë, të mos lejojmë që diçka e tillë të ndodhë përsëri këtu në Gjermani, në Evropë dhe Botë”.

Prokurorët e Berlinit thonë se 1.969 njerëz u vranë duke u përpjekur të iknin nga regjimi në lindje midis 1961 dhe 1989, me grupe të tjera që vlerësonin se shifra ishte shumë më e lartë.