13:42 / E Premte, 12 Prill 2024 / L K

Shpërthim i fuqishëm në Danimarkë, shkak i kutisë së shamponëve!

Gjashtë persona u plagosën, disa në gjendje të rëndë, në një shpërthim në një shtëpi me tarraca në Danimarkë.

Shpërthimi ndodhi mbrëmjen e së enjtes në orën 19:36 në një ndërtesë banimi në Nygade në Helsinge, në veri të kryeqytetit danez.

Katër vajza dhe një grua 44-vjeçare që ndodheshin në pallat në momentin e shpërthimit kanë mbetur të plagosur rëndë.

Teoria e policisë fillimisht supozoi se gazi më i lehtë shkaktoi shpërthimin, por teoria u ndryshua më vonë për të sugjeruar se pas tij ishte një paketë shampo e thatë, raporton agjencia e lajmeve Ritzau.

Tashmë ka shembuj ndërkombëtarë të shisheve të shampove të thata që shpërthejnë dhe ndezin zjarr në shtëpi./Indeksonline/