16:51 / E Hënë, 26 Tetor 2020

Shqetësuese: Rreth 180 pacientë me Covid po vdesin brenda ditës në Britaninë e Madhe

Britania po regjistron më shumë vdekje nga Covid-19 për nga numri i popullsisë së saj sesa SH.B.A. për herë të parë që nga qershori, zbulojnë të dhwnat e fundit.

Britania e Madhe vuajti shifra shumë më të larta ditore të vdekjeve në pranverë, krahasuar me popullsinë e saj. Por gjatë verës, ndërsa shpërthimi i Britanisë u shua, Amerika nuk arriti të përmirësohej, shkruan DailyMail, transmeton Indeksonline.

Tani, rastet e koronavirusit janë rritur edhe një herë në Britani ndërsa lufton me një ‘valë të dytë’ dhe vdekjet po rriten me shpejtësi të madhe.

Rreth 180 pacientë me Covid-19 po vdesin çdo ditë, dyfishi i normës dhjetë ditë më parë.

SHBA aktualisht ka numrin më të lartë të të vdekurve në botë me 228,477. Dhe studiuesit paralajmëruan javën e kaluar se numri i zymtë mund të kalojë gjysmë milioni deri në shkurt, në një skenar të rastit më të keq./Indeksonline