13:46 / E Diele, 08 Dhjetor 2019 / indeksADMonline

Shqiptarja fiton çmimin e parë në Samitin Botëror të Inovacionit në Kinë

Shqiptarët që ka kanë arritur të jenë të sukseshëm edhe jashtë vendit janë të shumtë. Midis tyre është edhe emri i Serena Lekës.

Ajo ka shkëlqyer në Samitin Botëror të Inovacionit në Kinë. Vajza nga Fushë-Arrëzi mori pjesë në një event të organizuar në fushën e sipërmarrjes dhe startup-eve dhe fitoi çmimin e parë.

Serena Leka është e vetmja studente shqiptare që ka fituar një bursë prej 50.000 euro nga Danimarka. Po ashtu ajo ka udhëtuar në 15 vende të botës.

Studimet master ajo i kreu Universitetin e Aarhusit dhe falë rezultateve të mira edhe u punësua në këtë universitet.

Kurse temën e diplomës e përgatiti duke bashkëpunuar me një nga firmat më të fuqishme në industrinë inxhinierike “Danfoss A/S”.