11:00 / E Enjte, 11 Tetor 2018

Shtesat e vitaminës A mund të dëmtojnë shëndetin e kockave

Vitamina A është një lëndë ushqyese vitale që mbështet zhvillimin e trupit dhe forcon sistemin imunitar. Për shkak se trupat tanë nuk prodhojnë natyrishëm vitaminën A, disa zgjedhin të marrin shtesa.

Megjithatë, një sasi e madhe e konsumimit të vitaminës A ka të ngjarë të dëmtojë shëndetin e kockave, paralajmërojnë studiuesit, transmeton Indeksonline.

Vitamina A gjendet në ushqime si karrota, patate të ëmbla, mëlçi viçi, salmon dhe disa produkte qumështi.

Përkundër faktit se ne mund të marrim mjaftueshëm vitaminë A nga ushqimi, disa individë zgjedhin të rritin nivelet e tyre të vitaminës A duke marrë shtesa.

Megjithatë, me kalimin e kohës, kjo mund të çojë në një mbingarkesë të kësaj lënde ushqyese, e cila në fakt mund të rrisë rrezikun e një personi për të provuar thyerjet e kockave. Kjo është ajo që studiuesit nga Akademia Sahlgrenska në Universitetin e Gothenburgut në Suedi kanë gjetur në një studim të kohëve të fundit.

Rezultatet e studimit tregojnë se konsumimi i një sasie të madhe të vitaminës A mund t’i bëjë kockat “më të hollë”, duke i vënë ato në rrezik që të thyhen më lehtë./Indeksionline/