10:30 / E Martë, 16 Prill 2019

Shumë jo-duhanpirës vdesin nga kanceri i mushkërive

Debra Montague, 54 vjeçe ka një kancer të mushkërive të avancuar pavarësisht se kurrë nuk ka marrë një cigare në jetën e saj.

“Unë ende ndjej se duhet tu tregoj mjekëve, infermierëve dhe çdokuj që e takoj për herë të parë se kurrë nuk kam pirë duhan, sepse nëse nuk e them, ndihem i gjykuar ose i fjaësuar se kanceri është disi faji im” u shpreh ajo.

Në fakt, pirja e duhanit është faktori më i madh i rrezikut për kancerin e mushkërive dhe është përgjegjës për 85% të rasteve, hulumtimi sugjeron që kanceri i mushkërive në jo-duhanpirësit është në rritje transmeton Indeksonline.

Simptomat e kancerit të mushkërive janë shpesh jo specifike, por një kollë është e zakonshme. Të tjerët përfshijnë një grumbull në qafë, një zë të zhurmshëm, humbje peshe dhe kollitje të gjakut. /Indeksonline/