19:45 / E Shtunë, 09 Nëntor 2019

Shurup i bërë vetë që bashkon pesë përbërësit më të fuqishëm kundër kollës dhe gripit

Ky ilaç këshillohen kur është bërë diagnoza pa asnjë simptome shqetësuese

Shurupet e kollës të blerë në barnatore shpesh përfliten për kimikate dhe përbërës të dyshimtë dhe të rrezikshëm për shëndetin tuaj dhe të fëmijëve.

Oferta e nëntorit me super çmime në GAMA Electronics
E SPONSORUAR
LEXO MË SHUMË
Nëse doni një zgjidhje natyrale kundra kollës dhe gripit, po ju tregojmë recetën e një shurupi të bërë vetë i cili bashkon pesë përbërësit më të fuqishëm për trajtimin e tyre.

Përbërësit:

⦁ ¼ lugë çaji xhenxhefil (i grirë)
⦁ ¼ lugë çaji piper i kuq djegës
⦁ 1 lugë gjelle uthull molle
⦁ 1 lugë gjelle mjaltë
⦁ 2 lugë gjelle ujë i distiluar

Përgatitja:

⦁ Merrni një tas të vogël.
⦁ Shtoni gjithë lëngjet në të (uthullën e mollës, mjaltin dhe ujin).
⦁ Shtoni xhenxhefilin dhe piperin e kuq djegës
⦁ Përzieni gjithë përbërësit me një lugë derisa të shpërbëhen.
⦁ Transferojeni shurupin në një kavanoz qelqi.
⦁ Mbylleni dhe ruajeni në frigorifer.

Xhenxhefili njihet për vetitë e tij anti-inflamatore. Është ideal kundër kollës edhe për shkak të vetive antihistaminike.

Piperi djegës i kuq ju lehtëson nga mukusi, përshpejton metabolizmin dhe stimulon sistemin imunitar të nxjerrë jashtë mikroorganizmat e dëmshëm.

Uthulla e mollës gjithashtu forcon sistemin imunitar. Ndihmon në pastrimin e sekrecioneve, duke ju shpëtuar nga kolla.

Mjalti nga ana tjetër, i siguron trupit vitamina, minerale dhe antioksidantë. Ndihmon gjithashtu fytin e acaruar, i cili është shumë i zakontë në rastet me kollë.

Nëse simptomat vazhdojnë për disa ditë ose shqetësoni për shenja të tjera, atëherë duhet të konsultoheni me një mjek specialist.