11:56 / E Hënë, 28 Tetor 2019 / indeksADMonline

Si ta përballoni stresin, lista me 101 mënyra nga mësuesja e psikologjisë

Një studente në Twitter ka ndarë një listë prej 101 mënyrave se si ta përballoni stresin.

Këtë listë, ia kishte dhënë mësuesja e psikologjisë, meqenëse stresi është diçka që të gjithë e përjetojmë, transmeton Indeksonline.

Studenti ndan këshillat e mësuesve se si të përballen me stresin

Ju ndoshta keni dëgjuar për të gjitha taktikat e zakonshme për t’u qetësuar, si të numëroni në 10, të merrni frymë thellë dhe të pastroni mendjen, por tani ka dhjetëra praktika të reja që mund të provoni.

Ju mund ta lexoni listën e plotë më poshtë:

Zgjohuni 15 minuta më herët

Përgatituni për mëngjes një natë para

Shmangini rrobat e ngushta

Shmangeni mbështetjen e ndihmave kimike

Vendosini takimet përpara

Mos u mbështetni në kujtesën tuaj… shkruajeni

Praktikoni mirëmbajtje parandaluese

Bëni çelësat dublikatë

Thuaj “jo” më shpesh

Vendosni përparësi në jetën tuaj

Shmangni njerëzit negative

Përdorni kohën me mençuri

Thjeshtoni kohën e vaktit

Gjithmonë bëni kopje të letrave të rëndësishme

Parashikoni nevojat tuaja

Riparoni gjithçka që nuk funksionon siç duhet

Kërkoni ndihmë për punët që nuk ju pëlqejnë

Detyrat e mëdha ndani në disa pjesë

Shikoni problemet si sfida

Shikoni sfidat ndryshe

Zhbllokoni jetën tuaj

Buzëqesh

Jini të përgatitur për shi

Bëj një bebe

Bëj një qen / mace miqësore

Mos i dini të gjitha përgjigjet

Kërkoni aënt positive

Thuaj diçka të këndshme për dike

Mësoni një fëmijë të fluturojë një balonë

Ecni në shi

Orari i lojës për çdo ditë

Merrni një dush me flluska

Jini të vetëdijshëm për vendimet që merrni

Besoni në veten tuaj

Ndaloni të thuani gjëra negative për veten tuaj

Paraqisni veten duke fituar

Zhvilloni sensin tuaj të humorit

Ndaloni së menduari nesër do të jetë një ditë më e mirë

Keni qëllime për veten tuaj

Vallëzoni një “jig”

Thuaji “përshëndetje” një të huaji

Pyete një shok për një përqafim

Shikoni yjet

Praktikoni frymëmarrjen ngadalë

Mësoni të fishkëlleni një melodi

​​Lexoni një poezi

Dëgjo një simfoni

Shikoni një balet

Lexoni një histori të përkulur në shtrat

Bëni një gjë krejt të re

Ndaloni një zakon të keq

Bleni vetes një lule

Gjeni kohë për ti nuhatur lulet

Gjeni mbështetje nga të tjerët

Kërkoni nga dikush që të jetë “partneri juaj i prishur”

Bëni atë sot, jo nesër

Punoni për të qenë të gëzuar dhe optimist

Vendosni sigurinë të parën

Bëni gjithçka në moderim

Kushtojini vëmendje pamjes tuaj

Përpiquni për përsosmëri NUK përsosmëri

Zgjatini kufijtë tuaj pak çdo ditë

Shikoni një vepër arti

Bëni si në një xhingël

Mbani peshën tuaj

Mbillni një pemë

Ushqeni zogjtë

Praktikoni hirin nën presion

Vargu dhe shtrirje

Gjithmonë keni një plan “B”

Mësoni një shkarravinë të re

Kujtoni një shaka

Jini përgjegjës për ndjenjat tuaja

Mësoni të plotësoni nevojat tuaja

Bëhuni një dëgjues më i mirë

Njihuni me kufizimet tona dhe njoftoni të tjerët gjithashtu

Tregoni dikujt që të ketë një ditë të mirë

Hidhni një aeroplan letre

Ushtroni çdo ditë

Mësoni tekstin e një këngë të re

Shkoni në punë herët

Pastroni një dollap

Luajni me tortë me një vogëlush

Shkoni në një piknik

Merrni një rrugë të ndryshme për të punuar

Lini punën herët (me leje)

Vendosni aromën e ajrit në makinën tuaj

Shikoni një film dhe hani kokoshka

Shkruaj një shënim një shoku të largët

Shkoni në një lojë me top dhe bërtisni

Gatuaj një vakt dhe ha atë me dritën e qirinjve

Njohni rëndësinë e dashurisë së pakushtëzuar

Mos harroni se stresi është një qëndrim

Mbani një ditar

Praktikoni një buzëqeshje përbindëshi

Mos harroni se gjithmonë keni mundësi

Keni një rrjet mbështetës të njerëzve, vendeve dhe gjërave

Lërini përpjekjet për të rregulluar njerëzit e tjerë

Bëni gjumë të mjaftueshëm

Flisni më pak dhe dëgjoni më shumë

Falënderoni lirshëm njerëzit e tjerë