12:18 / E Diele, 12 Maj 2019

Si të largoni dhimbjet e migrenës

Kush vuan nga dhimbjet e kokëse di që ato janë të këqija dhe shpesh i shpërqendrojnë.

Migrena, e cila është një nga llojet e dhimbjeve të kokës, është një dhimbje që shkaktohet në njërën anë të kokës (ndonjëherë në të dyja).

Mund të shoqërohet me fotofobi, të përziera dhe vjellje. Stresi, nxehtësia e tepërt, qëndrimi për shumë orë pa ngrënë dhe pagjumësia janë disa nga shkaqet e migrenës. Por lajmi i mirë është se ju nuk do të keni më nevojë për të helmuar veten, pasi këshilla për t’i dhënë fund dhimbjes është: përdorni vetëm fara limoni. 

Limoni është një frutë agrume, i pasur me vitaminë C dhe minerale të tilla si kaliumi, i cili tashmë është i njohur për përfitimet e tij në gatim dhe estetikë.

Ai gjithashtu ka vlera të rëndësishme që ndihmojnë në parandalimin dhe trajtimin e sëmundjeve të tilla si dhimbje koke dhe migrenë. Kjo është për shkak se limoni ndihmon në bonifikimin e enëve të gjakut dhe trajton hipertensionin, i cili zakonisht lidhet me këtë lloj dhimbjeje.

Mos i humb