10:02 / E Martë, 13 Mars 2018

Si ti lehtësoni spazmat e qafës?

Një spazmë e qafës ndodh kur muskujt në qafën e një personi kontraktojnë padashur. Spazma e qafës mund të jetë shumë e dhimbshme dhe mund të shkaktojë dhimbje koke ose marramendje.

Për fat të mirë,spazmat e qafës mund të trajtohen me stërvitje dhe metoda tjera në kushte shtëpie, transmeton Indeksonline.

Çfarë i shkakton spazmat e qafës?

Trajtimet mjekësore të mëposhtme mund të ndihmojnë në zbutjen e dhimbjeve të qafës:

ilaçet anti-inflamatore
ilaçet për lehtësim dhimbje
relaksues të muskujve
injeksione steroide ose anestezike (vetëm nëse trajtimet e tjera kanë rezultuar të paefektshme)
Mjeku gjithashtu mund të rekomandojë terapi fizike./Indeksonline/