21:19 / E Enjte, 04 Tetor 2018 / indeksADMonline

Shprehitë e mira për çka trupi juaj do ju falënderoj pas 10 vitesh

Bukuria nuk është vetëm me gjenetikë.

Mënyra se si ne dukemi varet gjithashtu nga zakonet tona. Disa prej nesh kanë një zakon të pijë një gotë uji në mëngjes, ndërsa të tjerët kurrë nuk kujdesen për vetveten.

Efektet e të gjitha këtyre ritualeve patjetër do të shfaqen në bukurinë dhe pamjet e më vonshme.

Këto janë disa nga veprimet:

Mbani këmbët mbi kokën tuaj

Ngrini këmbët dhe mbani ato në mur ndërsa jeni duke folur në telefon ose duke u shtrirë me një maskë në fytyrë. Ky zakon i thjeshtë do t’ju ndihmojë të shmangni venat me variçe në të ardhmen.

Përdorni krema kundër diellit

Sa e çuditshme që mund të tingëllojë, aplikimi i kremave të lëkurës kundër diellit gjatë çdo sezoni është një zakon me të vërtetë i dobishëm. Rrezatimi i diellit prek lëkurën tonë edhe në dimër dhe në vjeshtë.

Kujdesuni për qafën

Mbajeni një shishe ujë me vete

Flini në jastekë të qetë

Mos mbani shiritat e flokëve që janë shumë të ngushta

Përdorni vajra per pasterti dhe dezinfektues të gojës

Kemi mësuar në shkollë se duhet t’i lamë dhëmbët 2 herë në ditë. Por, nuk mjafton për mbajtjen e dhëmbëve të shëndetshëm dhe për një buzëqeshje të bardhë. Është sikur larja e enëve vetëm në mëngjes dhe para se të flejmë. Duhet kujdes më i shtuar./Indeksonline/.