16:10 / E Hënë, 18 Janar 2021 / B H

Studimi/ Një në tetë pacientë të shëruar nga COVID-19 vdesin brenda 5 muajve

Pothuajse një e treta e pacientëve të shëruar COVID-19  përfundojnë përsëri në spital brenda pesë muajve, dhe deri në një në tetë vdesin nga ndërlikimet nga sëmundja, sipas një raporti.

Studiuesit në Universitetin Leicester të Mbretërisë së Bashkuar dhe Zyrën për Statistikat Kombëtare zbuluan se nga 47,780 njerëz të dalë nga spitali, 29,4 përqind u rikthyen brenda 140 ditësh, raporton NYP.

Shumë njerëz që vuajnë nga efektet afatgjata të koronavirusit zhvillojnë probleme të zemrës, diabet dhe probleme kronike të mëlçisë dhe veshkave, sipas raportit.

“Njerëzit duket se po shkojnë në shtëpi, duke marrë efekte afatgjata, duke u kthyer dhe duke vdekur. Ne shohim se gati 30 përqind janë rikthyer në spital, dhe kjo është shumë njerëz. Shifrat janë kaq të mëdha, ”– tha autori i studimit Kamlesh Khunti.

“Mesazhi këtu është se ne vërtet duhet të përgatitemi për pandemi të gjatë. Është një detyrë për të ndjekur këta pacientë dhe NHS shtyhet vërtet për momentin, por duhet të rregullohet një lloj monitorimi, ”-shtoi Khunti, një profesor i diabetit të kujdesit parësor dhe ilaçeve vaskulare në Universitetin Leicester.

Studimi, të cilin Khunti e përshkroi si më i madhi i njerëzve të dalë nga një spital pasi u pranuan me COVID-19,  zbuloi se të mbijetuarit kishin gati 3 herë më shumë të ngjarë të ripranoheshin dhe të vdisnin, në 140 ditë sesa pacientët e tjerë të jashtëm.

Khunti tha se studiuesit ishin të befasuar që shumë njerëz u ripranuan me një diagnozë të re, duke shtuar se ishte e rëndësishme të sigurohesh që njerëzit ishin vendosur në terapi mbrojtëse, përfshirë statinat dhe aspirinën.

“Ne nuk e dimë nëse është për shkak se COVID shkatërroi qelizat beta që prodhojnë insulinë dhe ju merrni diabet të Tipit 1, ose nëse ajo shkakton rezistencë ndaj insulinës dhe ju zhvilloni Tipin 2, por ne po shohim këto diagnoza të reja befasuese të diabetit”,- tha ai.

“Ne kemi parë studime ku të mbijetuarit kanë bërë skanime MRS dhe ata kanë probleme kardiake dhe mëlçi. Këta njerëz kërkojnë urgjentisht ndjekje dhe nevojën për të qenë në gjëra të tilla si aspirina dhe statinat.”– shtoi Khunti

Studimi i ri u botua në një revistë shëndetësie dhe nuk është shqyrtuar ende nga kolegët.