19:31 / E Martë, 12 Janar 2021 / Ensar Ramadani

Studiuesit brazilianë raportojnë efikasitet zhgënjyes për vaksinën e Kinës

Një vaksinë e koronavirusit e zhvilluar nga “Sinovac” e Kinës tregoi “efikasitet të përgjithshëm” prej 50.4% në një provë të fazës së vonë në Brazil, kanë thënë studiuesit në këtë vend.

Rezultatet e fundit janë një zhgënjim i madh për Brazilin, pasi vaksina kineze është një nga dy që qeveria federale ka rreshtuar për të filluar imunizimin gjatë valës së dytë të shpërthimit të dytë më vdekjeprurës në botë të COVID-19.

Javën e kaluar, studiuesit brazilianë kishin festuar rezultate që tregojnë 78% efikasitet kundër rasteve COVID-19, një normë që ata e kanë përshkruar që atëherë si “efikasitet klinik”, shkruan Indeksonline.

Ricardo Palacios, drejtor mjekësor për kërkime klinike në qendrën biomjekësore Butantan në Sao Paulo, tha se figura e re përfshinte infeksione të klasifikuara si “shumë të lehta” sepse nuk kërkonin ndihmë klinike.

Studiuesit në Butantan vonuan njoftimin e rezultateve të tyre tre herë, duke fajësuar një klauzolë të konfidencialitetit në një kontratë me Sinovac.

Në ndërkohë, studiuesit turq thanë muajin e kaluar se CoronaVac ishte 91,25% efektiv bazuar në një analizë të ndërmjetme. Indonezia dha miratimin e përdorimit emergjent të vaksinës të hënën bazuar në të dhënat e ndërmjetme që tregojnë se është 65% efektive.

Zyrtarët e Butantan thanë që modeli i studimit brazilian, duke u përqendruar në punonjësit shëndetësorë në vijën e frontit gjatë një shpërthimi të rëndë në Brazil dhe duke përfshirë vullnetarë të moshuar, e bëri të pamundur krahasimin e rezultateve drejtpërdrejt me provat ose vaksinat e tjera.

Akoma, vaksinat COVID-19 në përdorim nga Pfizer Inc me partnerin BioNTech SE dhe Moderna Inc provuan të ishin rreth 95% të efektshme në parandalimin e sëmundjes në provat e tyre kryesore në gjendjen e vonë. /IndeksOnline/