20:54 / E Enjte, 13 Dhjetor 2018 / indeksADMonline

Suedia ndalon prijën e duhanit në vendet publike


Gjatë ditës së sotme Suedia ka votuar që prija e duhanit të ndalohet në vendet publike.

Me 142 vota për dhe 120 kundër u votua që kjo ndalesë të fillojë nga 1 janari i vitit të ardhshëm, transmeton Indeksonline.

Po ashtu edhe në afërsi të restoranteve është e ndaluar të pihet. Në shtetin skandinavë, janë të rregulluar vendet ku mund të pihet duhani.

Nuk është hera e parë që Suedia ndalon pirjen e duhanit. Edhe në vitin 2005 ishte  ndaluar./Indeksonline/   

Temat: