16:31 / E Enjte, 29 Shkurt 2024 / L K

Sulmi izraelit me 104 palestinezë të vrarë në Gaza, Shtëpia e Bardhë: Po monitorojmë incidentin e rëndë

Një zëdhënës i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA tha se Shtëpia e Bardhë po shqyrton ‘incidentin e rëndë’ në Gaza, ku humbën jetën 104 civilë palestinezë.

Zëdhënësi gjithashtu bëri thirrje për një armëpushim të përkohshëm në luftë në një deklaratë./abcnews.al

“Ne vajtojmë humbjen e jetëve të pafajshme dhe njohim situatën e rëndë humanitare në Gaza, ku palestinezët e pafajshëm po përpiqen të ushqejnë familjet e tyre. Kjo nënvizon rëndësinë e zgjerimit dhe mbajtjes së rrjedhës së ndihmës humanitare në Gaza, duke përfshirë një armëpushim të përkohshëm të mundshëm. Ne vazhdojmë të punojmë ditë e natë për të arritur atë rezultat”, thuhet në deklaratë.