15:04 / E Mërkurë, 14 Gusht 2019

Superkompjuteri parashikon renditjen e Premier Ligës, Man City kampion

Fundjavën e kaluar ka nisur Premier Liga, e cila si çdo vit edhe këtë sezon pritet të jetë e zjarrtë.

Të gjithë po bëjnë parashikimet e tyre, duke u përpjekur të marrin me mend se si lojërat dhe sezoni në tërësi do të përfundojnë. BT Sport ka shkruar një skenar të dobët për atë që mendojnë se do të ndodhë, ndërsa programi vjetor i superkompjuterëve në StarSpreads.com, gjithashtu ka pasur një lëvizje.

Pa u çuditur, është vendosur të jetë një sezon i mirë për Manchester City-n. Kampionët e tashëm janë dukur të pandalshëm gjatë dy vjetëve të fundit, me skuadrën e Pep Guardiola, duke mahnitur me 198 pikë në dy fitore të titullit dhe pritet që ata të marrin një 93 të tjerë këtë sezon. Ndërsa kompjuteri beson se Liverpool-i do të përfundojë përsëri në vendin e dytë, ata nuk e presin aq të ngushtë garën për titullin sa sezonin e kaluar, me një hendek prej shtatë pikësh midis dy ekipeve.

Tottenham-i dhe Arsenal-i do të përfundojnë në spotet e Champions League-s, me Manchester Unitedin në pozitën e 5- të dhe Chelsea-n në të 6-tën.

Në fund të tabelës, beteja e pritjes me padurim e largimit nuk do të jetë shumë befasuese. Norwich City dhe Sheffield United i sapoardhurit, do të shkojnë drejt e poshtë, duke u bashkuar nga Brighton në sezonin e parë të Graham Potter në krye në Stadiumin AMEX, përcjell Indeksonline.

Newcastle e Steve Bruce do të mbijetojë për pak, si dhe Aston Villa, të cilët kanë shpenzuar mbi 150 milionë £ për lojtarët për t’u përgatitur për kthimin e tyre në rangun më të lartë./Indeksonline/