17:22 / E Mërkurë, 22 Qershor 2022 / LB

Të paktën 1.000 të vdekur pas tërmetit në Afganistan

Të paktën 1.000 njerëz kanë vdekur dhe më shumë se 1.500 janë plagosur pas një tërmeti me fuqi 6.1 sipas Rihterit në Afganistanin juglindor, thanë zyrtarët.

Tërmeti goditi rreth 44 km nga qyteti i Khost, afër kufirit të vendit me Pakistanin, në një thellësi prej 51 km, sipas Shërbimit Gjeologjik të SHBA-së.

Numri i të vrarëve dhe të plagosurve u raportua nga agjencia shtetërore e lajmeve Bakhtar e vendit.

“Numri i të vdekurve ka të ngjarë të rritet pasi disa nga fshatrat janë në zona të thella në male dhe do të duhet pak kohë për të mbledhur detaje,” tha zyrtari i Ministrisë së Brendshme Salahuddin Ayubi.

Shumica e viktimave ishin në provincën e Paktikas. Pamjet nga zona, afër kufirit me Pakistanin, treguan se viktimat po transportoheshin në helikopterë për t’u transportuar nga zona.

Lëkundjet u ndjenë në një rreze prej rreth 500 km nga rreth 119 milionë njerëz në Pakistan, Afganistan dhe Indi, tha Qendra Sizmologjike Mesdhetare Evropiane (EMSC) në një postim në Twitter.

Ato u shtrinë në kryeqytetin afgan Kabul, si dhe në Islamabad në Pakistan, sipas llogarive të dëshmitarëve të postuara në faqen e internetit EMSC dhe nga përdoruesit e Twitter.

Nuk ka raporte të menjëhershme për dëme apo viktima në Pakistan.

Afganistani ka një histori të gjatë tërmetesh, shumë në rajonin malor Hindu Kush në kufi me Pakistanin.

Një tërmet prej 7.5 ballë së shkallës Rihter në vitin 2015 la të vdekur 399 njerëz në Afganistan dhe Pakistan, dhe Indinë fqinje.