15:13 / E Premte, 05 Gusht 2022 / MSH

Temperaturat kalojnë 50 gradë Celsius, punëtorët në Irak marrin ditë pushimi

Punonjësve shtetërorë në shumë pjesë të Irakut u është dhënë një ditë pushimi nga puna pasi temperaturat rriten mbi 50C në disa zona, raportojnë mediat lokale.

Disa nga qytetet e vendit kryesuan listën e vendeve më të nxehta në botë të enjten.

Si rezultat i nxehtësisë përvëluese, të paktën 10 provinca pezulluan punën për shumicën e punonjësve shtetërorë, raporton Kurdistan24.

Një valë e të nxehtit në vend ka vazhduar që nga mesi i korrikut dhe parashikohet të vazhdojë.

Nxehtësia djegëse nuk është e pazakontë në Irak, si një nga vendet më të nxehta në Tokë. Por banorët thonë se kushtet po përkeqësohen, shkruan BBC.

Në portin jugor të Basrës, ku temperaturat janë veçanërisht të larta, ka nisur një pushim katërditor për punonjësit e shtetit.

Megjithëse zyrat janë të mbyllura për shumë punonjës, shumë thonë se do të vazhdojnë të vuajnë pasi me ndërprerjet e rregullta të energjisë do të thotë se ajri i kondicionuar shpesh nuk është i disponueshëm.

Këtë vit janë shtuar edhe stuhitë e pluhurit, duke penguar qiellin dhe duke shkaktuar pezullimin e shërbimeve.

Valët e të nxehtit janë bërë më të shpeshta, më intensive dhe zgjasin më gjatë për shkak të ndryshimeve klimatike.

Bota tashmë është ngrohur me rreth 1.1C që nga fillimi i epokës industriale dhe temperaturat do të vazhdojnë të rriten nëse qeveritë në mbarë botën nuk bëjnë shkurtime të mëdha të emetimeve.