17:31 / E Mërkurë, 05 Dhjetor 2018

Tentimi i femrave që përmes produkteve kozmetike të duken të zeza

‘Blackfishing’ është një term i kohëve të fundit që përborët për të përshkruar dike që akuzohet se pretendon të duket më i zi në rrjete sociale duke përdorur përbërjen e produkteve të flokëve dhe në disa raste operacione për të ndryshuar drastikisht pamjen.

Fenomeni u shfaq në nëntor dhe në Twitter u bë thirrje të postojnë  të gjitha vajzat e bardha që tentojnë të duket të zeza në Instagram.

Më pas u mblodhën afro 24 mijë publikime dhe mijëra përgjigje duke kritikuar këtë influencim, transmeton Indeksonline.

Madje u publikuan edhe pamjet para dhe pas ndryshimeve, ku vëreheshin ndërhyrjet në lëkurën e tyre dhe pamjen që i jepnin vetes./Indeksonline/