13:33 / E Martë, 24 Prill 2018 / indeksADMonline

TA�rmet nA� Turqi, dhjetA�ra tA� lA�nduar

ZyrtarA�t nA� Turqi kanA� njoftuar se dhjetA�ra persona janA� lA�nduar, pasi njA� tA�rmet ka goditur nA� pjesA�n juglindore tA� vendit.

A�Epiqendra e tA�rmetit ka qenA� nA� fshatin Samsat, nA� provincA�n Adiyaman. ShA�rbimi gjeologjik i Shteteve tA� Bashkuara ka thA�nA� se tA�rmeti ka qenA� 5.2 shkallA� tA� Rihterit dhe ka qenA� nA� thellA�si prej 10 kilometrash.

Ministria e ShA�ndetA�sisA� sA� TurqisA� ka thA�nA� se 35 persona janA� duke marrA� tretmanin e duhur, pas lA�ndimeve qA� kanA� pA�suar.

Sipas qendrA�s turke pA�r monitorimin e dridhjeve tA� tokA�s, pas kA�tij tA�rmeti janA� regjistruar edhe 13 dridhje tA� tjera tA� tokA�s.