11:19 / E Diele, 21 Korrik 2019

Tesla vjen me modele më të lira të makinave

Tesla ka hedhur në treg variantet e modelit X dhe Modelin S dhe ka rregulluar çmimet në të gjithë gamën e saj, në një shtytje të shitjeve që vjen disa ditë pasi prodhuesi i automjeteve elektrike raportoi dërgesat rekord.

Për të thjeshtuar ofertat e veta, prodhuesi i automjeteve të martën ka kufizuar variantet e veturës së modelit X Model S dhe modelin S në “gamën e gjerë” dhe performancën më të shtrenjtë. Ai gjithashtu uli çmimin e disa modeleve të makinave, transmeton Indeksonline.

Tesla gjithashtu uli çmimin fillestar të modelit të saj në treg të masës 3 në 38,990 dollarë.

“Për ta bërë blerjen e automjeteve tona edhe më të thjeshtë, ne po standardizojmë linjën tonë të automjeteve globale dhe riorganizojmë numrin e paketave trim të ofruara për modelin S, modelin X dhe modelin 3,” tha Tesla në një deklaratë.

“Ne gjithashtu po i përshtatim çmimet tona në mënyrë që të vazhdojmë të përmirësojmë përballueshmërinë për klientët”.

Më parë këtë muaj, Tesla tha se dërgesat globale të tre modeleve të saj në tremujorin e dytë të këtij viti u rritën 51 për qind nga tremujori i kaluar në një rekord prej 95,200 automjete./Indeksonline/.