01:02 / E Hënë, 18 Nëntor 2019 / indeksADMonline

Tetë shenjat që buzët tuaja po përpiqen t’ju tregojnë për shëndetin tuaj

Buzët tona kanë më shumë se një milion mbaresa nervore dhe janë shumë më të ndjeshme sesa majat e gishtave. Ata kanë nevojë për kujdes të veçantë. Ndonjëherë ato mund të na sinjalizojnë se kemi disa probleme reale me shëndetin tonë dhe se duhet t’u kushtojmë vëmendje të duhur.

  • Çarje në qoshet e gojës tuaj

Kur pështyma bllokohet në qoshet gojës tuaj, ajo thahet dhe bën që lëkura të plas. Ju mund të lëpini buzët shpesh dhe lagështia në qoshe krijojnë kushtet e përsosura për infeksione.

Infeksioni është shkaku më i zakonshëm i këtyre çarjeve. Nëse ndodh shumë shpesh, shkoni urgjent tek një mjek.

  • Buzë të thatë dhe të copëtuar

Tharja e buzëve tuaja mund të tregojë mungesë lagështie në pjesët e tjera të trupit. Mund të ndodhë edhe për shkak të klimës apo stresit. Në këtë rast, pini më shumë ujë dhe përdorni kremra hidratues.

Gjithashtu, arsyeja e buzëve të thata mund të jetë një alergji. Ju lutemi, kushtojini vëmendje nëse keni edhe disa simptoma të tjera si kruajtje etj.

  • Gunga në buzë

Gungat e buzëve mund të jenë të dhimbshme ose të pakëndshme, por shumicën e kohës ato janë të padëmshme dhe mund të zhduken pa ndonjë trajtim. Mund të jetë një dëmtim, për shembull, pas një injeksioni të acidit hialuronik. Reagimet ndaj ushqimit gjithashtu mund të shkaktojnë këto këto gunga.

Shumë shpesh ndodh që shkaku është një infeksion viral, si herpesi, dhe duhet trajtim i duhur mjekësor.

  • Unaza e kuqe rreth buzëve

Një nga arsyet më të zakonshme që shkaktohen unazat e kuqe rreth gojës është pezmatimi i buzëve. Lëpirja e përsëritur e buzëve  mund të thajë vajrat natyrale nga lëkura përreth buzëve dhe i bën ato të kuqe dhe kruajtëse.

Duke përdorur hidratues të thjeshtë dhe duke hequr qafe këtë zakon mund ta zgjidhin si problem.


5. Rrudhat në buzën e sipërme

Nëse keni filluar të vini re shumë rrudha në buzën e sipërme, mund të ketë edhe arsye fizike edhe emocionale.

Kushtojini vëmendje zakoneve tuaja të këqija, ku një ndër to është edhe pirja e cigares nga stresi.

  • Njollat në buzë

Buzët blu mund të tregojnë qarkullimin e dobët të oksigjenit në gjak. Ju mund të keni të njëjtat simptoma në gishtat e dorës dhe të këmbës.

Buzët e bardha ose të zbehtë mund të tregojnë anemi, e cila në të vërtetë kërkon kujdes mjekësor. Është gjithashtu e mundur që të keni sheqer të ulët në gjak, probleme të qarkullimit të gjakut ose mangësi të vitaminave.

  • Buzë të fryrë

Ënjtja  mund të jetë shenjë e një reaksioni alergjik. Nëse keni vërejtur se buzët tuaja bëhen më të mëdha sa herë që përdorni disa kozmetikë, hiqni dorë.

  • Pika të zeza në buzë

Mund të ketë arsye të ndryshme për njollat e zeza në buzë dhe nuk duhet t’i injoroni ato. Mundësia më e mirë është t’i diagnostikoni ato duke shkuar te një mjek.

Hiperpigmentimi është një gjendje e zakonshme që mund të shkaktojë arna kafe. Ju mund t’i vini re ato jo vetëm në buzët tuaja, por edhe në faqet, hundë dhe ballë.

Pikat e diellit gjithashtu mund të jenë një arsye. Në këtë rast, ju i ndjeni ato më shumë sesa i shihni. Sapo të konsiderohet një prekancer, është e rëndësishme të bëni një takim me mjekun tuaj.

Trupi juaj mund të thithë shumë hekur nga ushqimi që hani.