19:02 / E Mërkurë, 21 Mars 2018 / indeksADMonline

Thaçi: Ne i përmbushëm detyrat tona, jam i sigurt se BE-ja do t’i bëjë detyrat e saj pa humbur kohë

Kuvendi i Kosovës ka ratifikua marrëveshjen e demarkacionit të Kosovës me Malin e Zi.

Menjëherë pas kësaj, presidenti i vendit, Hashim Thaçi ka deklaruar se Kosova ka përmbushur detyrimet, prandaj shumë shpejtë edhe qytetarët do të lëvizin lirshëm në zonën Shengen, transmeton Indeksonline.

Thaçi ka thënë se Kuvendi i dha fund paqartësisë së panevojshme politike rreth vijës kufitare me Malin e Zi dhe se ratifikimi i sotëm që mbajti peng përplot tre vite liberalizimin e vizave për qytetarët, ishte veprim i drejtë i shumicës parlamentare.

Thaçi ka shtuar se tani duhet që me hapa të përshpejtuar, të zbatohet pako e reformave, të krihet një dinamikë e re në procesin e anëtarësimit të vendit në BE dhe NATO.

Shkrimi i plotë:

Kuvendi i Kosovës i dha fund paqartësisë së panevojshme politike rreth vijës kufitare me Malin e Zi. Ratifikimi i sotëm i marrëveshjes ndërshtetërore, që mbajti peng përplot tre vjet liberalizimin e vizave për qytetarët tanë, ishte veprim i drejtë i shumicës parlamentare. Ishte një veprim që garanton dhe forcon të ardhmen euroatlantike, duke i hapur rrugë shumë proceseve të rëndësishme për shtetin tonë.

Kosova ka humbur mjaft kohë me këtë çështje, e cila padrejtësisht ngadalësoi hapin shtetëror përpara, duke krijuar ndarje politike e shoqërore, që mbase është vështirë të kompensohen për një kohë të shkurtër. Megjithatë, votat e sotme të deputetëve në Kuvendin e Kosovës janë shpresëdhënëse se ata më s’do të ndikohen nga interesat ditore politike, por nga interesi strategjik i Kosovës.

Konsensusi i gjerë i arritur në Kuvendin e Kosovës duhet të shërbejë si platformë afatgjate e bashkëpunimit ndërmjet subjekteve politike, sidomos kur në pyetje është interesi shtetëror. E pikërisht dialogu për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është një çështje e tillë e interesit shtetëror, në të cilën ne duhet të jemi të bashkuar.

Ne i përmbushëm detyrimet tona, prandaj shumë shpejt edhe qytetarët tanë do të lëvizin lirshëm në zonën Shengen, sepse jam i sigurt se edhe BE-ja do t’i bëjë detyrat e saj pa humbur kohë.

Tani duhet që me hapa të përshpejtuar, duke zbatuar pakon e reformave, të krijojmë një dinamikë të re në procesin e anëtarësimit të vendit tonë në BE dhe NATO. HTH