08:05 / E Premte, 14 Shkurt 2020

Thehet rekordi, janari i 2020-tës me temperatura më të nxehta

Muaji i kaluar ishte muaji më i nxehtë në Tokë, tha Administrata Kombëtare e Oqeanit dhe Atmosferës (NOAA) e ShBA-së.

Temperaturat rekorde janë regjistruar në Skandinavi, Azi, Oqeanin Indian, Oqeanin Paqësor, Qendror dhe Perëndimor, Oqeanni Atlantik dhe Amerikën Qendrore dhe Jugore, shkruan Indeksonline.

Sipas NOAA, temperatura e sipërfaqes globale të tokës dhe oqeanit në janar ishte më e larta, me 1,14C mbi mesataren e shkullit të 20-të.

Kjo ishte 0.02C më e lartë se në rekordin e mëparshëm, në janar të 2016-tës./Indeksonline/

Moscow in early February. According to the US NOAA, much of Russia had temperatures at least 5C above average in January.
Punta del Este  on Uruguay's Atlantic Coast in January. South America had its second warmest January on record last month.