23:39 / E Enjte, 16 Gusht 2018

Thyen heshtjen Vatikani, vjen deklarata për skandalin më të madh të Kishës Katolike

Vatikani ka thyer heshtjen pas lajmit skandaloz që ka të bëj me 300 priftërinj të cilët kanë bërë abuzime seksuale me mbi 1000 fëmijë.Të dhënat u publikuan nga Gjykata Supreme e Pensilvanisë, e cila i referohej hetimeve që përfshinin aktivitetin e priftërinjve përgjatë 70 viteve të fundit.

Vatikani i ka cilësuar këto veprime si “kriminale dhe moralisht të dënueshme”.

“Lidhur me raportin e bërë publike në Pensilvani këtë javë, ka dy fjalë që mund të shprehin ndjenjat që ballafaqohen me këto krime të tmerrshme: turpi dhe dhimbja”, tha Greg Burke, drejtor i Zyrës së Shtypit të Vatikanit.

“Selia e Shenjtë trajton me seriozitet punën e Jurisë së Madhe të Pensilvanisë dhe raportin e gjatë të përkohshëm që ka prodhuar. Selia e Shenjtë dënon pa mëdyshje abuzimin seksual të të miturve”.

Këtë javë, Papa Francesco ishte nën presion në rritje për të trajtuar një krizë abuzimi seksual me shpejtësi që është përhapur në disa kontinente, nga Australia në Amerikën Latine.

Komentet e Vatikanit erdhën 48 orë pas lëshimit të raportit të Pensilvanisë. Vetë Papa ka ende për të komentuar mbi akuzat në raport. /IndeksOnline/