22:27 / E Enjte, 16 Nëntor 2017 / indeksADMonline

Toto Riina në prag të vdekjes, bosi i Cosa Nostra në ditët e fundit

Toto Riina, bosi famëkeq i maas italiane është në prag të vdekjes. Agjencia e lajmeve Ansa.it njofton se pasi iu nënshtrua dy operacioneve, Riina ndodhet në gjendje kome në spitalin e Parmës. Ministri i Drejtësisë Andrea Orlando ka nënshkruar lejen që fëmijët të mund të jenë me të në ditët e fundit të jetës.

Kush është Toto Riina? Sot ai ka mbushur 87 vjeç. Riina u arrestua më 15 janar 1993 pas 24 viteve në arrati. Por Salvatore Rina, ende konsiderohet nga hetuesit italianë si udhëheqësi i padiskutueshëm i organizatës famëkeqe Cosa Nostra. Ishte zgjedhja e tij ku nisi një sulm të armatosur kundër shtetit në llim të viteve 1990. Kurrë nuk kishte tërheqje dhe pendim, edhe vetëm tre vjet më parë, kur nga burgu teksa iste me një të burgosur tjetër, mburrej për vrasjen e Falcone dhe vazhdonte të kërcënonte magjistratët.