09:34 / E Martë, 02 Mars 2021 / B O

Toyota Yaris shpallet vetura e vitit 2021 në Evropë

Gazetarë që fushë të tyre kanë veturat dhe automobilizmin, kanë zgjedhur sot veturën e vitit 2021 për Evropën.

Fituese e këtij çmimi është vetura japoneze, “Toyota Yaris”.

Fituesi është nxjerr me votat e 59 gazetarëve nga 22 vende evropiane. modeli “Yaris” ka marrë 266 pikë.

Në vendin e dytë ka dalë “Fiati 500” e me 240 pikë, kurse në të tretin “Cupra Formentor” me 239 pikë. Pasojnë “Volkswageni ID.3” (224), “Shkoda Octavia” (199), “Land Roveri – Defender” (164) dhe “Citroëni C4” (143).

Votimi bëhet bazuar në ofertën dhe çmimin për të.

Fitues i këtij çmimi për vitin e kaluar ishte “Peugeot”-i 208. Ky çmim jepet prej vitit 1964.

Fituesit e deritashëm:

1964 Rover 2000
1965 Austin 1800
1966 Renault 16
1967 Fiat 124
1968 NSU Ro80
1969 Peugeot 504
1970 Fiat 128
1971 Citroën GS
1972 Fiat 127
1973 Audi 80
1974 Mercedes-Benz 450
1975 Citroën CX
1976 Simca 1307-1308
1977 Rover SD1
1978 Porsche 928
1979 Simca Horizon
1980 Lancia Delta
1981 Ford Escort
1982 Renault 9
1983 Audi 100
1984 Fiat Uno
1985 Opel Kadett
1986 Ford Scorpio
1987 Opel Omega
1988 Peugeot 405
1989 Fiat Tipo
1990 Citroën XM
1991 Renault Clio
1992 Volkswagen Golf
1993 Nissan Micra
1994 Ford Mondeo
1995 Fiat Punto
1996 Fiat Bravo
1997 Renault Scenic
1998 Alfa Romeo 156
1999 Ford Focus
2000 Toyota Yaris
2001 Alfa Romeo 147
2002 Peugeot 307
2003 Renault Mégane
2004 Fiat Panda (nuova)
2005 Toyota Prius
2006 Renault Clio
2007 Ford S-MAX
2008 Fiat 500
2009 Opel Insignia
2010 Volkswagen Polo
2011 Nissan Leaf
2012 Opel Ampera/Chevrolet Volt
2013 Volkswagen Golf VII
2014 Peugeot 308
2015 Volkswagen Passat B8
2016 Opel Astra
2017 Peugeot 3008
2018 Volvo XC40
2019 Jaguar I-Pace
2020 Peugeot 208
2021 Toyota Yaris