17:17 / E Diele, 21 Prill 2024 / FR

Transporti publik në të gjithë Holandën ndaloi për tre minuta, kjo ishte arsyeja

Trenat, autobusët, tramvajet dhe metroja në Holandë ndaluan për tre minuta në shenjë proteste kundër dhunës në rritje ndaj punonjësve të transportit publik.

Pothuajse i gjithë transporti publik në vend ndaloi në orën 22:30 të së shtunës dhe të gjitha dyqanet në stacionet e trenit mbyllën dyert. Tragetet janë ndalur edhe në Amsterdam.

Një zëdhënës i Hekurudhave Hollandeze tha se protesta ishte e suksesshme dhe të gjithë trenat u ndalën.

Pasagjerët janë njoftuar për arsyen e protestës. “Lërini kolegët tanë të qetë, faleminderit,” thanë drejtuesit në trena përmes sistemeve të informacionit të pasagjerëve, si dhe në stacionet e trenave.

Protesta është një reagim ndaj abuzimit të konduktorit shtatë ditë më parë, kur ai u rrah nga një grup të rinjsh dhe u shty nga shkallët. Një 15-vjeçar ka përfunduar në paraburgim. U rrah edhe makinisti.

Protestës i janë bashkuar edhe kompanitë e transportit publik dhe sindikatat e tyre në nivel rajonal dhe bashkiak.

Transportuesit publikë janë ankuar për dhunë dhe agresion ndaj punëtorëve për një kohë të gjatë. Vitin e kaluar, vetëm në hekurudhë kanë ndodhur 1042 incidente të dhunshme, tetë për qind më shumë se një vit më parë./abcnews.al