14:57 / E Hënë, 06 Shkurt 2023 / MSH

Tre ushqime të pasura me hekur që duhet t’i përfshini në mëngjesin tuaj

Hekuri kryen shumë funksione në trupin e njeriut, kryesorja e të cilave është pjesëmarrja në hematopoiezë dhe transferimi i oksigjenit në të gjitha organet vitale.

Përveç kësaj, hekuri forcon kockat, merr pjesë në procesin e frymëmarrjes dhe është gjithashtu përgjegjës për strukturën e lëkurës dhe flokëve. Mungesa e hekurit shkakton anemi dhe forma më e mirë e parandalimit është ushqimi.

Mjekët shpjeguan pse është kaq e rëndësishme për shëndetin që ushqimet e pasura me hekur të jenë të pranishme në vaktin e parë. Fakti është se hekuri është një jon i paqëndrueshëm. Trupi e thith atë për një kohë të gjatë dhe përthithja e tij varet nga shumë faktorë.

Në fazën aktive të ditës, pra deri në orën 12, trupi është zgjuar, të gjitha sistemet e tij janë më aktive, kështu që marrja e tij është më e lehtë dhe më e shpejtë se në mbrëmje. Është gjithashtu e rëndësishme që të merret hekuri në kombinimin e duhur. Për shembull, çaji i fortë dhe produktet e qumështit ndërlikojnë marrjen e tij, por perimet dhe agrumet, përkundrazi, do të jenë ndihmës të shkëlqyeshëm.

Këtu janë 3 ushqime të pasura me hekur që mund të hani për mëngjes:

Spinaq
E mbani mend filmin vizatimor për marinarin Popeye, ushqimi i preferuar i të cilit ishte spinaqi i konservuar? Kjo pjatë i dha heroit forcë të jashtëzakonshme. Sigurisht, në karikaturë, ngjarjet ishin të ekzagjeruara, por krijuesit nuk gënjejnë aspak për përfitimet e kësaj perime. Përveç gjithë listës së vitaminave, ky produkt është edhe një nga burimet kryesore të hekurit. Ai përmban gjithashtu vitaminë C, e cila lehtëson marrjen e hekurit. Këto gjethe jeshile ushqyese mund të hahen të freskëta, të gatuara lehtë ose të shtohen në vezë të fërguara ose në një sanduiç.

Bishtajoret
Nëse nuk keni energji të mjaftueshme në mëngjes dhe jeni të përgjumur, provoni të shtoni bishtajore në dietën tuaj të mëngjesit. Bizelet, fasulet, soja, qiqrat apo thjerrëzat, të gjitha këto ushqime janë jashtëzakonisht të shëndetshme. Edhe pse nuk është e zakonshme të hani bishtajore në mëngjes, fasulet e pjekura janë një domosdoshmëri me vezët e skuqura. Bishtajoret mund të jenë ideale për mëngjes, sepse përmbajnë një sasi të madhe fibrash, marrin shumë kohë për t’u tretur, japin energji dhe rregullojnë oreksin.

Çokollatë e zezë
Kjo do të kënaqë shumë adhurues të çokollatës. Nëse ju pëlqejnë çokollata e zezë, mund t’i përfshini në vaktin tuaj të parë si një burim shtesë hekuri. Mund ta përdorni për tu ëmbëlsuar pas një vakti ose të përgatisni tërshërë me çokollatë të zezë. Çokollata stimulon trurin, ju ndihmon të zgjoheni dhe të ndiheni më mirë në mëngjes.