17:15 / E Martë, 12 Janar 2021 / A K

Trump heq përgjegjësinë për trazirat në Capitol, thotë se fjalët e tij ishin plotësisht të përshtatshme

Presidenti i SHBA-së Donald Trump refuzoi të merrte përgjegjësinë për rolin e tij në trazirat në Kapitol, duke pretenduar fjalët e tij para mbështetësve pak para se dhuna të ishte “plotësisht e përshtatshme”, shkruan The Guardian.

Duke folur me gazetarët pak para se të nisej për në Teksas, presidenti u pyet për një turmë pro-Trump që sulmoi Kapitolin javën e kaluar, transmeton IndeksOnline.

“Ne nuk duam asnjë dhunë”, tha Trump.

“Për fajësimin, është me të vërtetë një vazhdim i gjuetisë më të madhe të shtrigave në historinë e politikës.Unë mendoj se po shkakton rrezik të jashtëzakonshëm për vendin tonë dhe po shkakton një zemërim të jashtëzakonshëm. Unë nuk dua asnjë dhunë”, tha ai.

Gjatë një grindjeje të veçantë me gazetarët menjëherë pasi ai bëri këto komente, Trump u pyet se cili ishte roli i tij në trazirat e dhunshme.

“Njerëzit menduan se ajo që thashë ishte plotësisht e përshtatshme”, tha Trump për fjalimin e tij para mbështetësve pak para trazirave.

Në atë fjalim, presidenti u tha përkrahësve të tij në mënyrë të qartë mbështetësit e tij që të marshonin në Kapitol ndërsa ligjvënësit vërtetuan fitoren e Joe Biden në garën presidenciale. Pesë persona kanë vdekur si rezultat i dhunës./IndeksOnline/