19:42 / E Martë, 22 Tetor 2019

Gafa e radhës e Trumpit, harron se Renaulti ka 30 vjet që s’importohet në SHBA

Vitet 1980 ishin mjaft të mira për një zhvillues të pasurive të patundshme në New York, si rasti i Donald Trump, por ajo dekadë shënoi fundin e rrugës për Renault në Sh.B.A.

Trump me sa duket ishte shumë i zënë me kandidimin të tij për president për të vërejtur braktisjen e Renault nga tregu amerikan. Gjatë një interviste javën e kaluar në lidhje me praktikat e tregtisë midis SH.B.A. dhe Evropës, Trump pretendoi se automobilisti francez ishte ende duke transportuar makina përtej Atlantikut, shkruan IndeksOnline.

“Ata vendosën pengesa të jashtëzakonshme për të bërë biznes në Evropë,” tha Trump. “Produktet tona në fermë, shumë e vështirë për t’i futur ato. Makinat tona, shumë e vështirë për t’i futur ato, dhe megjithatë ata dërgojnë Mercedes, ata dërgojnë BMW, ata dërgojnë Volkswagen, Renault, në rastin e Francës.”

Jo vetëm që kanë kaluar 30 vjet që kur Renault shiti një makinë në Sh.B.A., por Trump gjithashtu e keqkuptoi markën si “Ren-alt” dhe nuk i tha “Ren-oh”.

Në vitet ’90 Renault i dha fund importeve në SHBA.

Automotive News e pyeti ish-drejtorin e përgjithshëm të Renault, Carlos Ghosn, në vitin 2017 nëse Renault do të ndiqte rivalin francez PSA Group në planifikimin e një rikthimi në SH.B.A.

Ghosn u përgjigj se tregu i Sh.B.A ishte shumë konkurrues dhe vëmendja e jashtme e Renault është Kina dhe Rusia. /IndeksOnline/