16:15 / E Diele, 07 Janar 2018 / indeksADMonline

Twitter shpjegon pse nuk ia mbylli llogarinë Trump-it edhe pasi kërcënoi me butonin bërthamor!

Twitter ka bërë të qartë në termat e saj më të forta se ende nuk do të heqë llogarinë e Donald Trump pavarësisht nga afiniteti i Presidentit për ‘tweets’ provokative.

Një javë më parë, Trump kërcënoi në mënyrë të efektshme Korenë e Veriut me luftën bërthamore, duke u thënë udhëheqësit të Koresë së Veriut, Kim Jong Un se ka një buton bërthamor, por është shumë më i madh dhe më i fuqishëm se ai dhe punimet e tij, transmeton Indeksonline.

Twitter ndër të tjerash është thirrur sërish për të rregulluar rregullat e saj që ndalonin fjalimet e dhunshme ose abuzive me mesazhe që mund të nxisin konflikte ndërkombëtare.

Në një post të titulluar ‘Udhëheqësit botëror në Tëitter’ faqja tha se ‘bllokimi i një lider-i botëror nga Twitter, ose largimi i shkrimeve të tyre të diskutueshme do të fshehte informacione të rëndësishme që njerëzit duhet të shohin dhe debatojnë.

“Kjo nuk do të heshtë atë udhëheqës, por me siguri do të pengonte diskutimin e nevojshëm rreth fjalëve dhe veprimeve të tyre”, është shtuar tutje.

Twitter ka ofruar shpjegime të ndryshme përse nuk do të penalizojnë sipas rregullave që ndalonin abuzimin.

“Kur ai ritweetoi me një grup anti-musliman në dhjetor, faqja tha se mbajtja e mesazheve të dukshëm do të siguronte transmetimin-të dhe se do të shihet çdo anë e kësaj çështje-për të shërbye në interesin publik.Kur u paralajmërua Korea e Veriut, Twitter përmendi të rejat e gazetave dhe sërish interesin publik”, shkruhet në The Independent.

Edhe pse ka thënë me forcë se Trump nuk i shkel rregullat. Twitter ka goditur duke përditësuar rregullat duke hequr shenjat e verifimit të tyre blu dhe duke forcuar politikën e saj në gjuhën e urrejtjes duke u zotuar se do të ndëshkojë mesazhet që nxisin ose lartësojnë dhunën./Indeksonline/

 

Temat: