16:33 / E Mërkurë, 07 Dhjetor 2022 / Gj. Sh

U eliminuan nga Kupa e Botës, kombëtarja e Japonisë mirëpriten si heronj në Tokio

Kombëtarja e Japonisë, ka përfunduar aventurën në Kampionatin Botëror ”Latar 2022”.

Samurajët u eliminuan me kokën lartënë 1/8 e fnales duke iu mposhtur nga Kroacia pas ekzekutimit të penalltive, shkruan IndeksOnline.

Kombëtarja japoneze sot është kthyer në shtëpi, ku pavarësisht eliminimit, trajneri Hajime Moriyasu së bashku me futbollistët janë pritur si heronjë në aeroportin e Tokios.

Numer i madh i tifozëve japonez kanë dalur për të pritur heronjët e tyre.

Japonia doli e para në Grupin E, ku shënuan dy fitore të mëdha ndaj Gjermanisë dhe Spanjës ndërsa pësoi humbje nga Kosta Rica, e më pastaj në 1/8 e finales u mungoi fati gjatë ekzekutimit të penalltive kundër Kroacisë./IndeksOnline/