00:08 / E Hënë, 08 Korrik 2019 / indeksADMonline

Uji i detit shëron 16 sëmundje, do befasoheni nga përfitimet!

A jeni gati t’i dini? Deti është një kurë e vërtetë për më shumë se 16 sëmundje.

Sjell përfitime dhe lehtësime në rrugët e frymëmarrjes si:– Alergjitë respiratore– Sinusin– Astmën– Rikuperimin nga ftohjet dhe sëmundjet e tjera të frymëmarrjes– Problemet e shkaktuara nga pirja e duhanit– Ndikimet nga agjentë kimikë

Përmirëson dëmtimet dhe dhimbjet e kockave si:– Zhvendosjet– Shtrembërimet– Thyerjet– Artrozën– Dhimbjet– Osteoporozën– Spondilozën– Sëmundjet reumatikeDeti, zvogëlohen alergjitë elëkurës si:– Psoriasis– Ekzemën– Pezmatimin e lëkurës– Puçrrat në fytyrë.

Falë detit, përmirësohen sëmundjet e anemisë, sëmundjet gjinekologjike, hipotiroidizmi dhe limfatizmi.

Vlen të theksohet se, deti gjithashtu ndihmon në luftën kundër depresionit.

Falë ujit të detit:– Lirohet trakti respirator.Për këtë arsye, mjeku ua këshillon këtë atyre që vuajnë nga forma astmatike. Për fëmijët që kanë infeksion të bajameve dhe sëmuren shpesh.