10:12 / E Hënë, 19 Mars 2018 / indeksADMonline

Vdes nga kanceri, heroi i sulmit të 11 shtatorit

Pasi sulmit terrorist në “Kullat Binjake” më 11 shtator 2001, një kapiten i trageteve  nga New York, i cili më vonë u bë një zjarrfikës i qytetit, ndihmoi në evakuimin e mijëra njerëzve nga ndërtesat pas sulmit.

Thomas Phellan, 45 vjeçar është njëri nga heronjtë e shumtë i cili erdhi në qytet për të ndihmuar të prekurit nga ky sulm, transmeton Indeksonline.

Sipas autoriteteve, Phelan vdiq të premten, njëri nga mijëra viktima të kancerit të lidhur me sulmin 9/11.

Phelan punonte për “Curce linë” të Statujës së Lirisë, kur kullat binjake u goditën dhe ndihmuan njerëzit e trageteve nga Lo3er Manhattan./Indeksonline/