14:25 / E Enjte, 19 Prill 2018 / indeksADMonline

Sulmet e 11 shtatorit, njA� xhihadist gjerman kapet nga kurdA�t sirianA�

NjA� xhihadist gjerman, i lidhur me sulmuesit e 11 shtatorit, 2001, raportohet se A�shtA� arrestuar nga luftA�tarA�t kurdA� nA� veri tA� SirisA�.

NjA� komandant i Forcave Demokratike Siriane, tA� mbA�shtetura nga SHBA-ja, i tha agjencisA� AFP se Mohammed Haydar Zamma, i lindur nA� Siri, ndodhet tashmA� nA� paraburgim.

Komandanti nuk tha nA�se Zammar A�shtA� i dyshuar pA�r luftA� nA� krahA� tA� grupit militant Shteti Islamik.

Koalicioni global kundA�r Shtetit Islamik, i udhA�hequr nga SHBA-ja, tha se nuk mund t’i konfirmojA� raportet.

Forcat Demokratike Siriane kanA� arrestuar qindra militantA� tA� huaj tA� Shtetit Islamik gjatA� fushatA�s pA�r dA�bimin e tij nga veriu dhe lindja e SirisA�.

MilitantA�t e arrestuar raportohet se mbahen nA� kampe pranA� RakA�s, qytet qA� ka shA�rbyer si kryeqytet de facto i “kalifatit” tA� Shtetit Islamik, derisa ai ka rA�nA� nA� duart e Forcave Demokratike Siriane, nA� tetor tA� vitit tA� kaluar.

Arrestimi i Zammarit u raportua fillimisht tA� martA�n nga gazeta gjermane, Bild.

Zammar A�shtA� shpA�rngulur nga Siria nA� Gjermani nA� vitin 1971.

Ai raportohet se ka inkurajuar rrA�mbyesin e njA�rit avion mA� 11 shtator, Mohamed Atta, tA� marrA� pjesA� nA� xhihad tA� dhunshA�m.

Autoritetet gjermane e kanA� hetuar Zammarin pas 11 shtatorit nA�n dyshimet se ka “mbA�shtetur njA� organizatA� terroriste”, por ai A�shtA� liruar dhe larguar nga Gjermania.