08:10 / E Shtunë, 04 Maj 2019 / indeksADMonline

Vendet evropiane që janë anashkaluar nga vizitorët

Franca dhe Italia janë fantastike, por ç’të thuhet për disa vende të Evropës që janë më pak të njohura?

Mali i Zi, Qipro, Finlanda…, janë në mesin e shteteve që vizitorët i kanë anashkaluar për udhëtimet e tyre.

Janë 10-të dhe të gjitha nga to brenda vetës fshehin shumë bukuri – mos i injoroni kur planifikoni udhëtimin tuaj të ardhshëm.

jace-grandinetti-176917

Austria

Nga vendi i skive, tek një festival muzikor në verë, natyra mahnitëse dhe qytetet madhështore – ky vend është një domosdoshmëri.

mike-yukhtenko-273523

Qipro

Nëse doni të përjetoni disa nga plazhet më të virgjra atëherë drejtohuni drejt Qipros – ishullit në jug të Turqisë, në perëndim të Libanit dhe në juglindje të Greqisë, gërshetim i jashtëzakonshëm i kulturës.

3684779929_33c44d1afe_b

Ishujt Faroe

Një vend autonom i përbërë nga 18 ishuj në Mbretërinë e Danimarkës – janë vendi sekret i Europës, transmeton klankosova. Ishuj madhështor me fshatra të jashtëzakonshëm piktoresk.

fox-jia-254417

Finlanda

Një vend tjetër fantastik për t’u vizituar sidomos gjatë dimrit.

Luxembourg

Luksemburgu

Zbuloni këtë komb të vogël evropian, i cili ofron gjithçka që nga natyra, argëtimi, arti i pabesueshëm dhe natyra tejet e bukur.

designhorf-473077

Malta

Njerëzit e këtij ishulli madhështor janë të njohur për mikpritjen dhe bujarinë e tyre, derisa të gjithë vrapojnë për në Greqi, injorojnë këtë ishull më pak të zbuluar dhe më të mrekullueshëm.

Montenegro

Mali i Zi

Kaloje Kroacinë dhe shko në Mal të Zi këtë vit. Qytetet e saj të vjetra do t’ju kthejnë në një kohë tjetër, ndërsa netët atje do të jenë shumë të këndshme. Deti është mahnitës, njerëzit miqësorë dhe ushqimi i jashtëzakonshëm.

Norway

Norvegjia

Ky vend skandinav ofron një mënyrë jetese të shëndetshme dhe pamje të bukura në secilin sezon. Kuzhina është plot shije atje – përveç kësaj, ku tjetër mund ta shihni agimin në mesnatë dhe të rrini me arinj polarë?

Poland

Polonia

Nëse doni një udhëtim me plot histori dhe shumë lëvizje shkoni në Poloni. Ky vend ofron praktikisht gjithçka që ju mund të dëshironi madje me një kosto shumë të lirë.

7664102272_ddc7def5a6_z

Rumania

A doni të përjetoni ujëvarat befasuese, qytetet simpatik dhe artistike, kështjellat dhe shtatë vende të Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s? E pra, Rumania është destinacioni yt. Ky vend i mrekullueshëm duhet të jetë në listën e secilit.