16:34 / E Diele, 08 Prill 2018 / indeksADMonline

Vendi se ku jetoni, mund të ketë ndikim se në cilin muaj keni lindur

Sipas një hulumtimi të ri, të bazuar në të dhënat e fundit të Kombeve të Bashkuara mbi lindjet, duke bërë kështu lidhje me muajt më të zakonshëm të lindjes me vendndodhjen gjeografike në mbarë botën.

Dhe kjo ka rezultuar se ka një lidhje të habitshme midis muajve të lindjes, sezoneve të vitit dhe gjerësisë së vendit (distancës nga ekuatori), transmeton Indeksonline.

Sa më afër ekuatorit që jeni, lindjet më shumë ndodhi në fillim të vitit. Në Evropë, më shumë lindje ndodhi gjatë muajve të verës, në muajt më të popullarizuar që janë korrik, gusht dhe shtator.

Në “zonën tropikale”, lindjet priren të ndodhin në fund të vitit./Indeksonline/