Vendim i prerë i LDK-së: Nëse s’plotësohen kushtet, nuk ka koalicion me VV-në!

Lidhja Demokratike e Kosovës ka mbajtur sot mbledhjen e Kryesisë ku pikë kryesore të diskutimit kishte marrëveshjen qeverisëse me Lëvizjen “Vetëvendosje”.

Burime të “Indeksonline”, brenda kësaj mbledhje, thonë se partia e Isa Mustafës ka marrë një vendim të pakthyeshëm.

Kësisoj, në rast se subjekti i Albin Kurtit nuk i pranon kushtet e LDK-së, atëherë nuk do të futen në koalicion.

Njëri prej kushteve që duhet të plotësohet padyshim se është posti i presidentit të Republikës.

Derisa për ndarjen e ministrive dy partitë janë pajtuar që dikasteret të ndahen në 5 me 5.

Ndërsa dy ministritë, ajo e Kulturës, Rinisë dhe Sportit si dhe Ministria për Kthim dhe Komuniteti t’i takojnë minoriteteve, respektivisht Listës Serbe.  /Indeksonline/

Të fundit nga IndeksOnline