15:22 / E Mërkurë, 25 Prill 2018

Veseli: Ndarja e territorit tA� KosovA�s do ta ndante gjithA� rajonin

Kryetari i Kuvendit tA� RepublikA�s sA� KosovA�s, Kadri Veseli, nA� konferencA�n “Dekada e ardhshme e KosovA�s: Avancimi i Reformave, BashkA�punimi rajonal dhe Integrimi Evropian”, organizuar nga Grupi pA�r Hulumtimin e Politikave nA� Ballkan, ka thA�nA� se tash kur demarkimi i kufirit me Malin e Zi A�shtA� kryer, pret qA� tA� kryhet edhe me SerbinA�.

Veseli ka thA�nA� se A�do ndarje e KosovA�s, do ta��i jepte tA� drejtA� ndarjes sA� BosnjA�s dhe ndarjeve tA� tjera nA� rajon, shkruan Indeksonline.

a�?Demarkimin e kufirit me Mali e Zi e pA�rfunduam, tani duhet ta kryejmA� edhe me SerbinA� ashtu qe te mos u leme probleme gjeneratave tA� ardhshme. A�do ndarje e KosovA�s do ta��i jepte tA� drejte ndarjes sA� BosnjA�s dhe ndarjeve te tjera nA� rajon. Kjo A�shtA� njA� zgjedhje e rrezikshme qA� vetA�m serbet pA�r A�A�shtje destabilizuese i kontribuojnA� kA�saj idejea�? ka thwnw kryetari Veseli./Indeksonline/